News

  • Winners 19th February

    Thu 20th Feb 2020

    Pam stepped up to be Toastmaster for the evening, and picked Time as the theme, which got everyone's brains flowing.

    There were time based table Topics hosted by committee member, Karen Lee. We had a full compliment of 3 great speeches including two Icebreaker speeches from new members Maureen & Daryl.

    Ian also collected his First Timer Award for completing her first role in the club as Timekeeper.

    It was another fabulous evening, and it was great to see quite a few new faces, as well as plenty of members in the room.

    Winners

    Best Speaker – Daryl Higgins 

    Best Evaluator – Achille Ramambason    

    Best Table Topics – Sam (visitor)

    First Timer Ribbon – Ian Dawson 

    Ice Breaker Ribbons – Maureen Magana & Daryl Higgins

  • Winners 5th February

    Thu 6th Feb 2020

    Toastmaster for the evening was Achille, and he picked 'Flow' as the theme, an interesting topic.

    Table Topics were hosted by Past President, Geoff, and again we had a full compliment of great speeches from Colin, Marcus and Tim on varied subjects including weather apps and making your dreams a reality.

    Winners

    Best Speaker - Marcos Ferreira 

    Best Evaluator - Pam Rowley    

    Best Table Topics -  (visitor)

    Competent Communicator -  Jennifer McLoughlin

  • Winners 15th January

    Thu 16th Jan 2020

    Toastmaster for the evening was John Champion, and he picked 'Continuous Improvement' as the theme for the first Toastmaster meeting of 2020.

    Jennifer was our Table Topics master, who delivered entertaining questions on the theme,  and we had a three speeches all from the club's committee members – VPE Achille, VPM Deborah and Webmaster Karen Lee.

     Winners

    Best Speaker – Karen Lee Turner

    Best Evaluator - Daniel Brough    

    Best Table Topics -  (visitor)

    Competent Communicator Award -  Karen Lee Turner

  • Winners 8th January

    Thu 9th Jan 2020

    As our normal meeting date would fall New Year's Day, we decided to add a 'members only' meeting so that we didn't lose a meeting.

    Winners

    Best Speaker – Kate Gwinn

    Best Speaker – Daniel Brough    

    Best Table Topics – (joint) Deborah Beresford & Natalie Kay

    Best Evaluator – John Champion    

     

  • Winners 4th December

    Thu 5th Dec 2019

    Daniel stepped up to be Toastmaster for the evening, and picked music as the theme, which got everyone's brains flowing.

    There were fun music based table Topics hosted by a recently new member, Carol. We had a full compliment of 3 great speeches including a moving Icebreaker from Marcos. Katie also collected her First Timer Award for completing her first role in the club as Timekeeper.

    Well done to everyone who took part in another fabulous evening, and it was great to see quite a few new faces in the room.

    Winners

    Best Speaker – Marcos Ferreira    

    Best Evaluator – Deborah Beresford    

    Best Table Topics – Shirley (first time visitor)